BLOG  O BIŻUTERII

 

Nasz blog o biżuterii to miejsce, w którym znajdziecie odpowiedzi na wszelkie pytania związane z biżuterią, masę inspiracji, najnowsze trendy, porady, ciekawostki i newsy ze świata biżuterii. To również miejsce, dzięki któremu możecie poznać naszą historię, zobaczyć jak pracujemy i jak wygląda życie naszej firmy od kuchni. Zapraszamy do lektury naszych artykułów i do wspólnego poznawania świata biżuterii!

 

Biżuteria z pereł – fakty i mity
Biżuteria z pereł – fakty i mity

 

Biżuteria z pereł – jedni mówią, że przynosi pecha, inni nie wyobrażają sobie bez niej eleganckiej stylizacji. Perły można lubić albo nienawidzić, jednak nie można im odmówić tego, że są jednym z kultowych biżuteryjnych klasyków. Między innymi z tego względu warto wiedzieć o nich co nieco, a nuż zabłyśniesz w towarzystwie niczym najcenniejsza perła, przytaczając kolejne ciekawostki o tych klejnotach. Zapraszamy do lektury!

 

Czym są perły i jak powstają

Na pytanie czym są perły, zapewne większość osób bez namysłu udzieliłaby odpowiedzi w stylu „białymi koralikami wykorzystywanymi w jubilerstwie”. Oczywiście, po części jest to prawdą, jednak bardzo uproszczoną. Po pierwsze – występują w różnych kolorach (nie tylko białym), a po drugie – nie są one jedynie „takimi zwykłymi koralikami”. Wytwarzają je organizmy o wdzięcznej nazwie „perłopławy perłorodne”, są nimi niemal zawsze małże. Mówiąc w dużym skrócie, perły są najczęściej produktem ubocznym, powstałym na skutek wtargnięcia ciała obcego do skorupy takiego mięczaka. Tak, to właśnie dzięki tym niepozornym zwierzętom piękna biżuteria z pereł zdobi kobiety i nie tylko, już od przeszło 6000 lat. Robi wrażenie, prawda? O ile wiadomym jest jak i dlaczego powstają perły, od jak dawna są wykorzystywane, o tyle nie można być pewnym etymologii samego słowa „perła”. Językoznawcy twierdzą, że pochodzi ono albo od łacińskiego "perna" oznaczającego po prostu małża, albo "sphaerula" wskazującego na kulisty kształt klejnotu.

 

Perły naturalne a hodowlane

Chociaż już od XII wieku wiadomo, że perły można hodować, to pierwsze fermy z prawdziwego zdarzenia powstały dopiero na początku dwudziestego stulecia. Były one odpowiedzią na ciągle rosnące zapotrzebowanie na te małe cuda natury. I choć przeciętny człowiek zapewne nie dostrzeże różnicy między perłami naturalnymi a hodowlanymi, to nie oznacza to, że takowych nie ma.

Główną jest proces powstawania. Perły hodowlane są otrzymywane na skutek ingerencji człowieka, czyli zaaplikowania zarodka perły do wnętrza muszli małży. Badając dogłębnie te dwa rodzaje pereł można dostrzec wiele odmienności jeśli chodzi o cechy fizyczne, m.in. różnice w gęstości, gładkości powierzchni, czy też występowaniu jądra. Przez wzgląd na uregulowania prawne dotyczące ochrony środowiska, pozyskiwanie pereł naturalnych nie jest obecnie możliwe. Z tego względu we współczesnym jubilerstwie wykorzystywane są jedynie te hodowlane, a specjaliści oceniają ich wartość na równi z okazami naturalnymi. Biżuteria z pereł pozyskiwanych metodą pierwotną jest obecnie niezwykłą rzadkością, można ją spotkać niemal wyłącznie w muzeach, prywatnych kolekcjach oraz coraz rzadziej w sklepach z antykami.

 

Perły Swarovski

Perły SWAROVSKI ELEMENTS produkowane przez znaną na całym świecie markę Swarovski to bardzo wysokiej jakości perły kryształowe, które stanowią świetną alternatywę dla pereł naturalnych, czy hodowlanych.Wykonane są z kryształowego rdzenia pokrytego wysokiej jakości perłową powłoką. Ich powierzchnia jest idealnie okrągła i jedwabiście gładka. Paleta ich barw jest bardzo bogata. Perły Swaroski powstają przy użyciu unikalnej technologii powlekania, która nadaje perłom tajemniczy blask i powoduje wrażenie, jakby lśniły one od wewnątrz. Bardzo często wykorzystujemy je w naszej biżuterii, którą zobaczyć możecie tutaj.

 

Co wpływa na wartość pereł?

Perła perle nie równa, dlatego też różna jest ich wartość. Istnieje wiele czynników, które decydują o tym, jak dużo zapłacisz za naszyjnik wykonany z tych małych cudeniek.

Jednym z nich jest kształt. Mimo iż perły, które powszechnie kojarzymy z półek sklepów jubilerskich, mają postać idealnej kuli, to w praktyce nie wszystkie takie są. Zasada jest prosta – im większa, bardziej widoczna nieregularność tym wartość klejnotu jest niższa.

Ponadto liczy się kolor. Notuje się, że najwyższe ceny uzyskują okazy różowe, a tuż za nimi kremowe, białe i czarne. Perły o największej wartości będą pozbawione wszelkich zarysowań, odprysków, wgnieceń i innych skaz.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę pereł jest ich połysk. Klejnoty o najwyższej wartości będą cechowały się niemal lustrzaną powierzchnią, pięknie odbijającą światło, w której można nawet zobaczyć własne odbicie.

Ostatnim czynnikiem, który decyduje o cenie pereł, jest ich rozmiar – wartość rośnie wraz ze wzrostem średnicy.

 

Biżuteria z pereł - pielęgnacja

Nie jest tajemnicą, że biżuteria z pereł wymaga odpowiedniego traktowania. Z biegiem lat ich forma zmienia się nieco, zaczynają matowieć, a nawet odkształcać się. Średnia żywotność tych klejnotów wynosi 100-150 lat. Aby ich wygląd zachwycał jak najdłużej, zalecamy przestrzegać kilku prostych zasad.

Pierwszą z nich jest odpowiednie przechowywanie. Perły należy przetrzymywać w oddzielnych, najlepiej wyścielonych miękką tkaniną szkatułkach, gdzie nie będą miały styczności z inną biżuterią, która mogłaby je zarysować. Nie polecamy przechowywać ich w łazience. Perły nie lubią skrajności – na skutek nadmiernej wilgoci „puchną”, natomiast pod wpływem suszy stają się bardziej kruche.

Po drugie, perły źle znoszą kontakt ze środkami chemicznymi, w tym kosmetykami. Należy zatem uważać przy aplikacji perfum, lakieru do włosów, czy też kremu do rąk – najlepiej zrobić to odpowiednio wcześniej przed założeniem biżuterii.

 

Czy biżuteria z pereł przynosi pecha?

Jeden z popularnych przesądów ślubnych mówi, że biżuteria z pereł założona właśnie na tę wyjątkową okazję przynosi pecha. Jednak jak to z zabobonami bywa, mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Na szczęście coraz więcej kobiet przełamuje staroświeckie zwyczaje i decyduje, że biżuteria jaką założą w dzień ślubu będzie wykonana właśnie z pereł. Jest to bardzo cieszący trend, ponieważ perłowe dodatki jak żadne inne pasują na tę okazję. Dodają pannie młodej klasy i delikatności, a ponadto świetnie komponuje się z suknią ślubną.

 

Masa perłowa i jej korzystny wpływ na poprawę wyglądu skóry

Co ciekawe, perły wykorzystywane są nie tylko w przemyśle jubilerskim. Mają one, a ściśle mówiąc – masa perłowa, szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ich dobroczynne działanie zawdzięcza się zawartemu w niej bogactwu wartościowych minerałów oraz aminokwasów. Kremy wzbogacone o masę perłową wzmacniają skórę, mają właściwości regenerujące, odmładzające oraz rozjaśniające. Ponadto wykazano, że pochłania ona niekorzystne promieniowanie, dzięki czemu może stanowić naturalny filtr przeciwsłoneczny.

 

„Dla Ciebie wszystko zrobić mogę! W perły zmienić deszcz, czy wiesz?!” - śpiewał kiedyś polski zespół. I choć to bardzo duża przenośnia, to pokazuje, jak cenne potrafią być. Życzymy każdej z Was takiego deszczu pereł. A jeżeli to niemożliwe, może warto zacząć od drobnej bransoletki lub kolczyków...? :)

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl